Image
 • 15 December 2019
 • By Ugur Gözübüyük

ITIN Numarası Nedir?

Bireysel Vergi Kimlik Numarası ( Individual Taxpayer Identification Number- ITIN ) Nedir?

Bireysel Vergi Kimlik Numarası ( Individual Taxpayer Identification Number – ITIN ), Internal Revenue Service ( IRS ) tarafından verilen bir vergi işleme numarasıdır. IRS, ABD vergi mükellefi kimlik numarasına sahip olması gereken, ancak Sosyal Güvenlik İdaresi'nden (SSA) bir Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) almamış ve almaya uygun olmayan kişilere ITIN numarası verilir. Dokuz rakamıyla başlar ve dokuz rakamdan oluşmaktadır.

ITIN Ne İçin Kullanılır ?

IRS, Amerika vatandaşı olmayan bireylerin ABD vergi yasalarına uymalarına yardımcı olmak ve Sosyal Güvenlik Numarası ( SSN ) için uygun olmayanların vergi iadelerini ve ödemelerini etkin bir şekilde işlemek ve hesaplamak için ITIN numarasını kullanır. Kısacası Ameriakan vatandaşı olmayıp Amerika’da faaliyet gösteren vergi mükellefleri için ITIN kullanılır. ITIN'lar federal vergi raporlaması dışında bir amaca hizmet etmemektedir.

ITIN Şunlara Hak Vermez

 1.   ITIN sahibi olmak Amerka’da çalışma izniniz olduğu anlamına gelmez. ITIN Amerika’da çalışma izni vermez.

 2.   Sosyal Güvenlik avantajlarından faydalanamaz

Kimler ITIN Numarası Almalı

 1.   Sosyal Güvenlik Numarası almak için uygun olmayanlar,

 2.   Amerika’da faaliyet gösteren ve vergi mükellefi olan, federal vergi beyannamesi vermek zorunda olanlar,

 3.   Aşağadaki kategoriden biri içerisinde olanlar ITIN sahibi olması gerekmektedir.

  1. ABD vergi beyannamesi vermek zorunda olan yerleşik olmayan yabancılar
  2. ABD vergi beyannamesi veren ABD'de ikamet eden yabancılar
  3. ABD’de ikamet eden yabancılar eşleri veya yakınları
  4. Vergi anlaşması talep eden yerleşik olmayan yabancılar
  5. ABD vergi beyannamesi veren yerleşik olmayan yabancı öğrenci, profesör veya araştırmacılar

Yukarıdaki herhangi bir kategoride yer alıyorsanız, amerikada faaliyet gösteren bir şirketiniz var ise, yoksa da faaliyet göstermeyi düşünüyorsanız, internet üzerinden satış yapmak istiyorsanız (Amazon vs ), PayPal veya Stripe gibi ödeme sistemlerine başvurmak istiyorsanız ITIN sahibi olmak zorundasınız.

Eğer Amerikan Sosyal Güvenlik Numarasına (SSN) sahip değilseniz veya sahip olmak için gereken özellikleri karşılamıyorsanız, ancak Amerika’da bir federal bir vergi kimlik numarası sahibi olmanız gerekiyorsa ve vergi beyanında bulunmanız gerekiyorsa ITIN başvurusunda bulunmalısınız.

Eğer hazırda bir SSN başvurunuz varsa aynı anda bir ITIN başvurusu yapmayınız. Bu formu yalnızca Sosyal Güvenlik İdaresi (SSA) size sosyal güvenlik numarası edinemeyeceğinizi söylediyse doldurun.

ITIN Numarası Nasıl Alınır ?

ITIN numarası almak için yılın herhangi bir dönemni beklemenize gerek yoktur. Gerekli formu doldurarak IRS ye başvuru yapabilirsiniz. Yalnız herkes IRS’ye başvuru yapıp ITIN numarası alamaz. Başvuru yapabilmeniz için IRS’de yetkili olmanız gerekmektedir. Yetkili olmayanların başvuruları reddedilir. Ayrıca başvuru formu dikkatlice ve hatasız olarak doldurulmalıdır. Bu konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz. İletişim için tıklayınız.


Benzer İçerikler
Projenize Başlamaya Hazır mısınız?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa.

Şimdi Satın Al

Sizi Arayalım

Your message was sent successfully.

Sorry!Something Went Wrong.