Dropshipping Nedir? / Stoksuz Satış Nedir?

Dropshipping’ in Türkçe karşılığı stoksuz satış olarak ifade edilmektedir. Dropshipping yapan kişi ürün stoğu tutmak yerine, site üzerinden gelen siparişleri tedarikçisine yönlendirir ve tedarikçinin deposu üzerinden siparişleri yönetir. Böylelikle dropshipping yapan kişi ürün stokları tutmadan, tedarikçilerin ürünlerini satabilir.

Dropshipping Nasıl Yapılır ?

Dropshipping yapmak için size bu hizmeti sağlayan bir toptancı ya da distribütör ile çalışabilirsiniz. Bütün imalatçılar ve toptancılar dropshipping sunmuyor fakat çoğu bu işi yapıyor. Amazon’da yada Ebay’de sanal bir dükkân açabilir ve ürününüzün tüm detaylarını müşteriye anlatarak işiniz için gerekli bütün pazarlama işlerini idare edebilirsiniz. Asıl mesele ürünü göndermede; işte burada dropshipperlar bayrağı devralır. Dropshipperların depolarında envanterleri mevcuttur. Siz onlara her siparişin toptan fiyatını ödeyerek tedarik edilecek ürünlerin siparişini verirsiniz. Bu dropshipperın tercihine göre e-posta, internet ya da elektronik bir tablo yoluyla olabilir. Onlar da siparişleri toplar ve müşterinize gönderir. İşte bu kadar artık bir dropshipping satıcısınız. Satacağınız ürünün olduğu gibi bu hizmetin de bir bedeli vardır. Fakat bu, işlem bedeli olarak 2 ila 5$ arasında bir rakamdır. Üstelik bir de ürünün kendisinin toptan fiyatı ve kargo bedeli de var ve bu rakam çok gibi duruyor. Karınızı arttırmak istiyorsanız fiyatlarınızı en az piyasanın kaldırabileceği kadar arttırmanız gerek. Aynı zamanda daha fazla hacimde satış yapabilirsiniz ve dropshipperınızla her zaman daha düşük işlem ücreti için pazarlık yapabilirsiniz. Yine de unutmamalısınız ki paranızı önden riske atmıyorsunuz. Bu ücretleri ancak ve ancak gerçekten bir ürün sattığınızda ödüyorsunuz.

Dropshipper Seçimi

Bir dropshipper ile çalışmaya başlamadan önce müşteri gözünden kendi kendinize sipariş aşamalarını takip edin. Tabi ki bu size ürünün kalitesini de görme olanağı tanıyacaktır. Elbette, bunun müşterilerinize sunduğunuzda gurur duyacağınız bir ürün olduğundan emin olmak istersiniz. Bu piyasanın içindeyseniz ve benzer ürünleri kullandıysanız, ürünü kendiniz de test edebilirsiniz. Kullanın ve karar verin. Acaba göründüğü gibi mi? Kaliteli malzeme ya da içeriğe sahip mi? Deneyimlerinizin uyup uymadığını kontrol etmek için online olarak diğer alıcıların yorumlarına/incelemelerine göz atın. Ürünü bilmek size onun satışında kolaylık sağlayacaktır. Böylece pazarlamanız daha gerçekçi ve etkili olacaktır. Potansiyel Dropshipper Ortağınıza Sormanız Gereken Sorular


 1. Müşteri siparişi verdiğinde, tesisinden çıkış süre nedir?
 2. Ürün gönderiminde hangi yöntemler mevcut? Bu, özellikle yurtdışında bulunuyorlarsa ve uluslararası kargolama yapıyorlarsa önemli bir konudur. UPS ve FedEx gibi hizmetleri kullanıyorlar mı? Yoksa sadece Birleşik Devletler Posta Servisi ile mi çalışıyorlar?
 3. Sizin ya da müşterilerinizin her bir siparişin durumunu kolayca görebilecekleri bir izleme sistemleri var mı?
 4. Kayıp gönderiler gibi meselelerle ne kadar ilgileniyorlar? Müşterilerinizin kontrol edemeyeceğiniz meselelerden dolayı sinirlenmesini istemezsiniz. Ve de unutmayın ki satıcı olarak müşteri hizmetlerinden yalnızca siz sorumlusunuz.
 5. Ürünlerin garantileri var mı? Eğer müşteri ürünü beğenmezse ne oluyor – iade politikası nedir? Dropshipperın ürün garantisi mevcut mu? Ya ürün bir şekilde bozulursa? Bunun satış felsefenizle uyup uymadığından emin olun. Eğer bir müşteri aldatıldığını hissederse, sorunlu olarak dropshipperı gösteremezsiniz ya da suçlayamazsınız. Her şeyden öte, ürünü müşteriye satan sizsiniz.

YDropshipping firması hakkında diğer online girişimcilerden gelen yorumlar için forumları, blogları ve sosyal medyayı kontrol etmek de iyi bir fikirdir. Adı çıkmış ya da kötü ticari uygulamaları olan dropshipperlar hemen, sıklıkla detaylıca, ifşa olurlar, dolaysıyla bunlardan uzak durun.

Stoksuz Satış / Dropshipping Avantajları
 1. Dropshiping yapan firmaların bir depoya ihtiyaçları olmamaktadır. Depo ihtiyacı olmadığı için firmaların depo ve stok yönetimi gibi işlemlerle ilgilenmek zorunda kalmamaları hem iş yükünü azaltır hem de maliyetleri önemli bir şekilde düşürür.
 2. Tek bir tedarikçiye bağlı kalınmayacağı için, farklı tedarikçilerden farklı ürünler çekilerek, site üzerinde geniş çaplı bir ürün kategorisine yer verilebilir.
 3. Ürün çeşitliliğinin artmasıyla daha geniş hedef kitlelere ulaşılması mümkün olur.
 4. Depo ve stok yönetiminin olmaması ve ürün paketleme işlemlerinin yapılmaması sayesinde, internet bağlantısına sahip olan herhangi bir yerden e-ticaret sitesi yönetilebilir, sipariş takip edilerek, tedarikçilerle iletişim geçilerek ürün siparişleri verilebilir.
 5. Dropshipping yapmaya başladığınızda, ürün tedarik etmek için herhangi bir sermayeye ihtiyacınız olmaz, Bu sebeple de düşük maliyetlerle e-ticarete giriş yapabilirsiniz.
 6. E-ticaret sitesi sadece kendi internet sitesi üzerinde satışa sunduğu ürünlerin stok maliyetlerini tedarikçi firmaya öder. Bu sebeple de satmadığı ürünlerden sorumlu tutulmaz ve bunlar için herhangi bir bedel ödemediği için maliyetlerini azaltmış olur.
 7. Ürün paketleme işlemleri ve ürünün kargolanması da tedarikçi firma tarafından yapıldığı için, stoksuz satış yapan e-ticaret firması kargo firmalarıyla bir anlaşma yapmak zorunda kalmamaktadır.
Stoksuz Satış / Dropshipping Dezavantajları

 1. Tedarikçi üzerinden ürünleri çektiğinizde sattığınız ürünler hakkında fazla bilgiye sahip olmayabilirsiniz. Ürünlerin nasıl çalıştığını, ne gibi sorunlar çıkardıklarını bilmemeniz müşteri desteği konusunda sıkıntılar yaşamanıza neden olacaktır. Satış öncesi ve satış sonrası teknik destek sağlamanız e-ticaret siteniz için oldukça önemlidir. Bu nedenle de sattığınız ürünler hakkında bilgi sahibi olmadan işe başlamanız, müşteri desteği konusunda eksik kalmanıza sebep olabilir.
 2. Tüketiciler, ürünleri sizin üzerinizden satın aldıkları için herhangi bir sorunla karşılaştıklarında ilk olarak sizinle iletişime geçeceklerdir. Bu sebeple de tedarikçi tarafından yapılan hatalar sizin üzerine kalabilir ve bu da müşteri memnuniyeti konusunda sorunlar yaşamanıza neden olabilir.
 3. Kargo takibini tedarikçi firma ile eş zamanlı olarak yapmanız gerekir. Aksi takdirde kargonun iletilmemesi, geç gönderilmesi gibi sorunlarla baş etmek zorunda kalabilirsiniz.
 4. Tedarikçi firmanın stok yönetimini de takip etmeniz bir hayli önemlidir. Çünkü bu firmalar başka e-ticaret firmaları ile de çalışabilirler ve ilgili ürünler stoklarında tükenebilir. Tedarikçi firmanızın stok yönetimini doğru yapmaması ve stoğu biten ürünleri güncellememesi, e-ticaret siteniz üzerinde stoğu bulunmayan ürünleri satmanıza neden olabilir. Bu da tüketicileri bir hayli mutsuz edecektir ve para iadesi gibi işlemlerle ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz.
 5. Tedarikçi firmalardan ürün bilgilerini çekerken de dikkat etmek gerekebilir. Tedarikçi firma ürünle ilgili eksik ya da yanlış bilgiler girmiş olabilir. Bu durumda da tüketicileriyanlış bilgilendirebilirsiniz. Bu sebeple de bilgilerini çektiğiniz ürünlerin açıklamalarını kontrol etmeli ve siteniz üzerinde bu şekilde ürünleri sergilemelisiniz.
 6. Dropshipping'de düşük kar marjlarıyla iş yapma ihtimaliniz bir hayli yüksek olacaktır. Birçok firma bu şekilde iş yaptığı için, satışlarını artırmak için ürünler üzerine çok az kar koyarak satış yapmaya çalışıyor. Rekabetin bir hayli yüksek olması da düşük kar marjlarına neden olacaktır. Bu düşük marjlar kısa vadede karlılığınızı artırmanızı engelleyebilir.
Nasıl Dropshipping Yapmaya Başlayabilirsiniz?

Amazon’da yada Ebay’ de dropshipping yapmak istiyorum diyorsanız önünüzde 2 temel engel bulunmaktadır.

 1. Şirket kurmak
 2. Ödeme almak

Ancak bunlar artık bir engel değildir. Sizin adınıza bir hafta içinde Amerika’ da şirket kuruluşunuzu tamamlıyor ve şirketinize banka hesap açılışı gerçekleştiriyoruz. Üstelik bu işlemler için Amerika’ yı ziyaret etmenize bile gerek kalmadan. İşlerinizi uluslar arası seviyeye taşımak işte bu kadar kolay. Amerika’da şirket açılışı, banka hesap açılışı, adres hizmeti, EIN Alımı (Tüzel Vergi Kimlik Numarası), ITIN Alımı (Bireysel Vergi Kimlik Numarası), Vergi Danışmanlığı, Telefon Hizmeti, Amazon Hesap Açılış Danışmalığı, Paypal Açılış Danışmanlığı vb. konularda uzman ekimizden destek almak için hemen bizimle iletişime geçin. Hayallerinizi ertelemeyin, bir hafta içinde uluslar arası şirketinize sahip olun. Bizimle iletişime geçmek için tıklayınız tıklayınız.


Benzer İçerikler
Projenize Başlamaya Hazır mısınız?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa.

Şimdi Satın Al

Sizi Arayalım

Your message was sent successfully.

Sorry!Something Went Wrong.